Išsami užuolaidų istorija

Užuolaidų atsiradimo istorija

Užuolaidų istorijaDaug daug metų atgal, kažkur neandertaliečių urve, namų moteris suprato, kad išdirbtas žvėries kailis puikiai tinka ne tik pridengti žmogaus kūną. Ant olos įėjimo pakabintas, jis blokuoja šviesą, sulaiko šilumą bei suteikia privatumo. Tokio tipo „uždangalai" yra laikomi šių dienų užuolaidų protėviais.

Laikui bėgant, užuolaidos ant langų, durų bei dušų kabinų tapo būtinybe. Užuolaidos buvo naudojamos senuose buriniuose laivuose, lūšnose ar paprastuose rastiniuose nameliuose, kurių nedidelius langus puošė spalvotos drobės.

Šiaurės Amerikos indėnų gyvenamųjų palapinių durų funkciją atikdavo iš storo audinio ar žvėries kailio pagaminti audiniai. Tokio tipo užuolaidos atlikdavo ir daugiau funkcijų - sulaikydavo šilumą, dulkes, vabzdžius, šilumą.

Besivystant civilizacijoms, užuolaidos virto dekoratyviniais langų papuošimais. Didelius pilių ir prašmatnių dvarų langus puošė iš prabangių audinių (šilko, vilnos, lino) pagamintos užuolaidos. Vis daugiau ir daugiau atsirasdavo amatininkų, kurie versdavosi audinių bei užuolaidų gamyba. Kurį laiką šioje srityje pirmavo Belgija ir Airija, kurių meistrų rankų darbo nėrinių užuolaidos buvo laikomos geriausiomis europoje.

Užuolaidos naudojamos miegamajameUžuolaidos turėjo savo paskirtį net miegamajame. Jos žiedais būdavo tvirtindamos prie aukštai virš lovos pakelto rėmo ar didelio žiedo. Tokio tipo naktinės užuolaidos ilgus šimtmečius vyravo Skandinavijos ir Europos valstybėse. Jos būdavo gaminamos iš lengvai prižiūrimos medžiagos, pavyzdžiui vilnos ar kanifaso.

Tropiniame klimate naktinės užuolaidos, pagamintos iš bambukų, nendrių ar panšių medžiagų, atlikdavo ir apsauginę funkciją - saugodavo nuo staigių vėjo gūsių ir vabzdžių. Rytų šalyse nebuvo nei vieno haremo, kurio nepuoštų pakabinti raudoni audiniai.

Laikui bėgant,užuolaidos patapo nepamainomos būsto interjero diziano dalimi. Nors jų stiliai ir pasikeitė, tačiau jų pagrindinė funkcija išliko ta pati - namų apsauga nuo saulės bei pašalinių žvilgsnių. Keletą šiuolaikinių užuolaidų pavyzdžių galite rasti mūsų užuolaidų pavyzdžių galerijoje.